Evidencija radnog vremena u interesu je kako zaposlenika tako i poslodavca. Sustav evidencije radnog vremena svojim učinkom indirektno unapređuje racionalizaciju i organizaciju rada te pospješuje ukupnu produktivnost i učinkovitost.
Sustav radi na način da se prate vremena prijave i odjave djelatnika te na osnovu unaprijed definiranih pravila radi obračun radnih sati. Ovisno o zahtjevima klijenta moguće je definirati različita radna vremena za različite grupe zaposlenika. Na primjer, ako recepcija radi 24 sata dnevno i zaposlenici rade u smjenama, za njih će se definirati smjenski rad. Za zaposlenike u uredima koji rade od 8 do 16 sati će se definirati fiksni rad.
Prednosti uvođenja kontrole radnog vremena
- trenutan obračun prekovremenih sati
- smanjenje troškova vođenjem ručne evidencije
- smanjenje kašnjenja djelatnika
- optimizacija i olakšano planiranje poslovnih procesa
- kontrola odsutnosti djelatnika
- smanjenje administracije
Komponente za evidenciju radnog vremena
Terminali za radno vrijeme
Obično se koriste RFID terminali za identifikaciju putem kartica ili biometrijski terminali za identifikaciju putem otiska prsta. Primjer RFID terminala i terminala sa ugrađenim čitačem otiska prsta
Napajači
Uređaji koji napajaju terminale za radno vrijeme. Najčešće komuniciraju sa terminalima putem serijske RS-485 komunikacije te pretvaraju serijsku komunikaciju u TCP/IP, omogućujući komunikaciju terminala sa softverom. Primjer napajača za jedan terminal i napajača za do četiri terminala
Aplikacije
Koristi se za upravljanje sustavom za kontrolu radnog vremena – dodavanje ili brisanje korisnika, definiranje vremenskih intervala, izradu izvještaja o radnom vremenu… Ovako izgleda početni prozor Jantar Codeks TA aplikacije za radno vrijeme, kojoj klijenti pristupaju kroz web sučelje
Način rada sustava
Svaki korisnik koji želi ući na određeni pristupnik mora dokazati da ima pravo ulaska kroz tu ulaznu točku. To čini tako što se čitatelju na ulazu predstavlja sa svojim identifikacijskim sredstvima.
Čitač čita izvor resursa i šalje pročitane podatke kontroleru pristupa. Kontrolor pristupa uspoređuje navedene podatke sa popisom svih korisnika i prava te odobrava ili odbija unos korisnika.
Kontroler pristupa bilježi sve događaje u svoj dnevnik, koji zatim prosljeđuje poslužitelju na kojem je instaliran Codeks AC, softver za kontrolu pristupa koji upravlja cijelim sustavom.