Protuprovala

alarmni_sustav

Protuprovalni susatavi

Protuprovalni sustav je sustav dizajniran za otkrivanje upada, kod neovlaštenog ulaska u zgradi ili drugim područjima, kao što su kuće ili u školi. Sigurnosni alarmi koji se koriste u stambenim, poslovnim, industrijskim i vojnim objektima štite od provale ( krađe ) ili oštećenja imovine , kao i osobne zaštite od uljeza. Sigurnosna upozorenja u četvrtima pokazuju povezanost sa smanjenom pljačkom. Auto alarmi također pomažu u zaštiti vozila i njihovog sadržaja. Zatvori također koriste sigurnosne sustave za kontrolu zatvorenika .

Neki alarmni sustavi služe samo za jednu svrhu zaštite od provale; kombinirani sustavi pružaju zaštitu od požara i provale. Sustavi za upozorenje na provale kombinirani su sa sustavima televizijskog nadzora zatvorenog kruga (CCTV) za snimanje aktivnosti uljeza i sučeljem za sustave kontrole pristupa za električno zaključana vrata. Postoji mnogo vrsta sigurnosnih sustava. Vlasnici kuća obično imaju male, samostalne zvučnike. Ovi uređaji također mogu biti komplicirani višenamjenski sustavi s računalnim nadzorom i kontrolom. Može čak uključivati i dvosmjerni glas koji omogućuje komunikaciju između ploče i nadzorne postaje.

SP5500 PANEL

Alarmne centrale

Alarmna centrala je uređaj na koji su povezani svi dijelovi protuprovalnog sustava. Ona obrađuje informacije pristigle od detektora, upravlja radom sustava te informacije može prosljeđivati dalje (telefon, email, dojavni centar). Centrala se obično montira na teže dostupnoj lokaciji (npr. podrum, tavan) kako bi se onemogućilo njeno onesposobljavanje od strane provalnika. Primjer Paradox alarmne centrale.

Periferni uređaji

Primjer perifernog uređaja je tipkovnica za upravljanje pomoću koje je moguće vršiti upravljanje sustavom – uključiti ili isključiti alarmni sustav, dodavati korisnike ili brisati korisnike, mijenjati šifre, itd. Primjer tipkovnice sa LED ekranom i fizičkim tipkama i touchscreen tipkovnice:

K35
NVX80

Detektori

Osim same prevencije, protuprovalni sustav se koristi za detekciju provale u najranijoj fazi. Detekcija obijanja vrata i prozora ili razbijanja stakla unutar štićenog prostora postiže se korištenjem magnetskih kontakata i detektora loma stakla. Žičani ili bežični infracrveni detektori otkrivaju toplinu koju zrači ljudsko tijelo pa se najčešće primjenjuju u unutarnjim prostorima štićenog objekta ili u njegovoj neposrednoj blizini. Protuprovalne sustave moguće je proširiti detektorima plamena, dima ili plina tako da nas ista alarmna centrala alarmira pri povećanju njihove koncentracije u zraku. Primjer detektora pokreta i magnetnog kontakta.

Detektori

Zadatak komunikacijskih uređaja obavještavanje korisnika ili centralnog dojavnog centra o stanju alarmnog sustava. Razlikujemo dvije vrste dojave:

Informacija o promjeni stanja alarmnog sustava šalje se na vlasnika sustava ili osobu koju on odredi. Primjer ovakve dojave bio bi slanje SMS poruke o aktiviranju alarma unutar štićenog prostora na privatni mobitel.

informacija o promjeni stanja alarmnog sustava se šalje na odabrani Centralni dojavni sustav. Osnovna svrha Centralnog dojavnog sustava je mogućnost primanja informacija koje šalju alarmni sustavi, analiza i obrada primljenih podataka te pohrana istih. U slučaju alarma, dežurni operater na dojavnom centru postupa po unaprijed definiranoj proceduri (npr. poziv vlasniku štićenog prostora, alarmiranje sigurnosnih službi, slanje interventnih ekipa zaštitarski službi, itd.). U slučaju da se kontakt ne može ostvariti, na objekt se šalju zaštitari koji imaju zadatak utvrditi provjeru sigurnosnog stanja štićenog objekta.

PCS250G
SOLO IBS

Singnalizacija

Može biti zvučna (sirene) ili svjetlosna (bljeskalice). Služi za lokalno uzbunjivanje u slučaju povrede sigurnosnog stanja objekta. Sirena i bljeskalica

Leave a Comment

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)